Dłonie

Łuszczyca dłoni jest trudna do ukrycia i niezależnie od tego czy pojawia się na zewnętrznej czy wewnętrznej stronie dłoni, może powodować trudności w wykonywaniu codziennych czynności zarówno w domu jak i w pracy. Jeżeli masz zmiany łuszczycowe na dłoniach unikaj częstego narażania ich na kontakt ze środkami chemicznymi i detergentami.


Niektóre rodzaje alergii mogą nasilić przebieg łuszczycy. Należy o problemie poinformować lekarza specjalistę.

 •  Nawet regularnie stosując leczenia i dbając o odpowiednią higienę, pozbycie się łuszczycy na dłoniach może zająć długie miesiące. Po uzyskaniu poprawy, odpowiednia higiena może zapobiec nawrotom choroby.

Porady dotyczące pielęgnowania dłoni dotkniętych łuszczycą

 • Jak postępować, gdy skóra na dłoniach zaczyna zdrowieć?
 • Gdzie na dłoniach może pojawiać się łuszczyca?
 • Jakie środki ostrożności należy podjąć w przypadku łuszczycy dłoni?
 • Czy paznokcie mogą być zajęte przez łuszczycę?
 • Jak mogę chronić moje dłonie i paznokcie?
 • Jaki jest najlepszy sposób na manikiur?
 • Co się dzieje, gdy łuszczyca dotyka wewnętrznej strony dłoni?
 • Co poradzić na pękającą skórę dłoni?
 • Czy alergie i detergenty odgrywają istotną rolę?
 • Jak, poza stosowaniem leków, mogę chronić moje dłonie?
 • Jak i jakich rodzajów rękawiczek należy używać?

Jak postępować, gdy skóra na dłoniach zaczyna zdrowieć?


Skóra dotknięta łuszczycą musi wrócić do zdrowia zanim będzie wystarczająco odporna na codzienne podrażnienia. Nawet po zaleczeniu zmian na skórze, należy dbać o dłonie. Najlepiej zapewnić sobie pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków domowych i ograniczyć ryzyko urazów skóry i kontakt z substancjami szkodliwymi.


Gdzie na dłoniach może pojawić się łuszczyca?


Łuszczyca może pojawić się na powierzchni dłoni, ale częściej zmiany występują na ich wewnętrznej stronie. Nie jest łatwo radzić sobie z łuszczycą dłoni, ponieważ zmiany te są bardziej widoczne niż w przypadku łuszczycy zlokalizowanej w innych miejscach na skórze. Łuszczyca na dłoniach może utrudniać pacjentom wykonywanie codziennych czynności.


Jakie środki ostrożności mogę podjąć w przypadku łuszczycy dłoni?


Najlepiej unikać sytuacji, w których skóra dłoni ulega otarciom. Niekorzystne jest również wykonywanie czynności wymagających częstego zginania stawów dłoni, ponieważ może to prowadzić do rozciągania skóry, która jest już dostatecznie osłabiona chorobą. Należy zadbać o dodatkową pielęgnację skóry, jeżeli łuszczyca dotyka okolic stawów palców.


Czy paznokcie mogą być zajęte łuszczycą?


W 50% przypadków, łuszczyca dłoni dotyka również paznokci (najczęstszym objawem jest powstawanie rowków na ich powierzchni). Paznokcie bieleją, płytka ulega pogrubieniu i wysuszeniu, co w konsekwencji prowadzi do powstawania poprzecznych rowków. Gdy naskórek wokół paznokci zostaje zajęty przez łuszczycę, przestaje działać, jako swoista bariera ochronna. Stan zapalny może objąć również powierzchnię pod paznokciem. Tego rodzaju zmiany mogą być trudne do wyleczenia, ponieważ nie mają kontaktu z powietrzem. Zmiany łuszczycowe na opuszkach palców powodują z kolei trudności w wykonywaniu precyzyjnych czynności.


Jak chronić dłonie i paznokcie?


Kilka porad:

 • Należy dbać, aby paznokcie pozostawały suche.
 • Przy okazji każdego mycia rąk, należy osuszyć końcówki palców przy pomocy chusteczki tak, aby wilgoć, która może przeniknąć pod paznokcie, miała szansę się wchłonąć.
 • Paznokcie nie powinny być spiłowywane.
 • Należy zachować szczególną ostrożność podczas manikiuru, w szczególności należy dbać o naskórek wokół paznokci.
 • Kremy należy stosować z umiarem. W leczeniu wykwitów łuszczycy na palcach i paznokciach zalecane są raczej balsamy.

Jeżeli skóra wokół paznokci ulegnie zapaleniu, skontaktuj się z lekarzem, aby upewnić się, że nie wdała się żadna infekcja.


Jaki jest najlepszy sposób na manikiur?


Dbanie o paznokcie osłabione łuszczycą może być problematyczne. Poniżej znajdziesz kilka rad, które mogą okazać się pomocne.

 • Lepiej używać obcinaczy do paznokci niż nożyczek.
 • Zwracaj szczególną uwagę na krawędzie paznokci, zwłaszcza paznokci u stóp, ponieważ ostre krawędzie mogą uszkadzać skórę i powodować szerzenie się zapalenia.
 • Dbaj, aby paznokcie były krótkie, ponieważ dłuższe paznokcie mogą być bardziej podatne na infekcję.
 • Do czasu odrośnięcia zdrowej płytki paznokcia możesz używać lakieru lub sztucznych paznokci, aby zakryć wykwity łuszczycowe.
 • Powinieneś dbać o czystość paznokci. Niewielka przerwa między skórą a wewnętrzną stroną paznokcia stanowi idealne środowiska dla rozwoju grzybów i bakterii.
 • Tabletki lub specjalne preparaty miejscowe mogą leczyć i zapobiegać rozwojowi infekcji grzybiczych i bakteryjnych w obrębie paznokci.
 • Drapanie się jest formą urazu i może powodować pojawienie się zmian łuszczycowych w miejscach zadrapania.

Co się dzieje, gdy łuszczyca dotyka wewnętrznej strony dłoni?


Gdy łuszczyca dotyka wewnętrznej strony dłoni, skóra z łatwością pęka, umożliwiając swobodny dostęp bakteriom. Błędne koło zapalenia i infekcji się zamyka. Należy zachować szczególną ostrożność wykonując czynności, podczas których skóra dłoni może ulegać otarciom lub urazom. Nawet robienie na drutach może prowadzić do podrażnienia zmian łuszczycowych.


Co poradzić na pękającą skórę dłoni?


Jeżeli wewnętrzna strona dłoni jest popękana, należy je chronić zakładając rękawiczki lub torebki zawiązywane wokół nadgarstków podczas wykonywania różnego rodzaju porządków i innych czynności domowych. Wilgoć, która powstaje we wnętrzu rękawiczki lub torebki podczas tych kilku godzin noszenia, może pomóc zmiękczyć skórę dłoni. Pamiętaj jednak, że rękawiczki nie powinny być noszone przez cały czas, ponieważ gojąca się skóra potrzebuje dostępu powietrza.


Czy alergie i detergenty odgrywają jakąś rolę?


Owszem. Zbyt częste stosowanie silnych mydeł oraz detergentów może pozbawić skórę jej naturalnych olejków, co powoduje wysuszenie i pękanie. Osłabiona w ten sposób skóra trudniej się leczy. Zmiany łuszczycowe pojawiają się na dłoniach zazwyczaj po wykonaniu jakiejś czynności domowej, na przykład po zmywaniu naczyń.


Regularny kontakt skóry z chemikaliami w pracy może prowadzić do nagłego zaostrzenia choroby. Jest to objaw tak zwanego kontaktowego zapalenie skóry. Również reakcje alergiczne, na przykład uczulenie na nikiel, może spowodować zaostrzenie łuszczycy w okolicy dłoni. To samo dotyczy gumowych rękawic, które często pokryte są związkami chemicznymi.


Jak, poza stosowaniem leków, należy chronić dłonie?


Podczas wykonywania czynności, związanych z moczeniem dłoni, należy nosić cienkie, bawełniane rękawiczki wykończone wewnątrz wkładką winylową. Bawełniane rękawiczki można opłukać, jeżeli detergent dostanie się do ich środka. Należy również nosić bawełnianie rękawiczki podczas ścierania kurzu.


Specjalne rękawiczki powinny być również noszone podczas niektórych czynności wykonywanych w pracy. Należy unikać kontaktu z olejami, smarami oraz chemikaliami.


Jak i jakich rodzajów rękawiczek należy używać?


Najlepiej wypracować w sobie zwyczaj noszenia rękawiczek (aby chronić skórę), gdy dłonie narażone są na działanie brudu, chemikaliów, płynów, itp. Ważne, aby często zmieniać rękawiczki i nie nosić ich przez cały czas, ponieważ gojąca się skóra potrzebuje dostępu powietrza. Jeżeli rękawiczki powodują nadmierną potliwość dłoni, należy zakładać dodatkową parę cienkich bawełnianych rękawiczek do środka. Obcięcie palców rękawiczek może pomóc w wykonywaniu precyzyjnych czynności. Zimą należy dbać, aby dłonie pozostawały ogrzane, nosząc wełniane lub skórzane rękawice.